Her 29 Yılda bir hayatımız bir tepe taklak olur! Peki niye?

Satürn Döngüsü: Olgunlaşma, Sınavlar ve Ödüller

Bir çok kişi sadece doğduğu an güneş hangi takım yıldızında bulunuyorsa onu bilir. Koçlar ateşli, yerinde duramayan, harekete geçmeye hazır, lider tiplerdir;  ikizler konuşkan, her şey ile ilgili, bazen dedikoducu, bazen maymun iştahlıdır; akrepler tutkulu, her şeyi siyah beyaz gören, ya hep ya hiç, fikirlerinde ve sezgilerinde ısrarcıdır gibi.. Oysa ki gökyüzünde bizi etkileyen tek gezegen Güneş değil ve o gök kubbenin resmi bir daha hiçbir zaman aynı şekli almıyor. Tüm gezegenler takım yıldızları ile elele verip bize dünyaya merhaba dediğimiz an’ın enerjisini aktarıyor. Bu demektir ki tüm gezegenlerin bizim üstümüzde bir etkisi var.  Astroloji  (Natal-Doğum) haritanız da bunu kullanma kılavuzunuz!

Ülkemizde çok şahane bir şehir efsanesi var “29 yaşından sonra insan yükselen burcu oluyormuş” diye. Kim çıkardıysa oturduğu yerden kıs kıs gülüyordur herhalde. Başarılı şehir efsanelerinden biri çünkü!

Peki niye gerçek hayatta 29 yaş ve civarında kendimizi her şeyi sorgularken buluyor, “ben sanki bildiğim ben değilim” tadında davranışlar sergiliyoruz? Cevabı çok basit “Satürn Döngüsü”.

Nedir  Bu Satürn Döngüsü?

Satürn, Uranüs bulunana kadar Güneş’e en uzak gezegen olarak bilinmekteydi.  Kendinden önceki tüm gezegenlerden yavaş, daha soğuk ve çekim gücü daha az.. Satürn’ün sembolü “ruhun üzerindeki madde” dir. Var oluşumuzun getirdiği dünyevi zorlukları, sınırları, gerçekleri sembolize eder.

Satürn zodyak’taki turunu yaklaşık 29,5 yılda tamamlar. Bu döngüyü tamamlarken tüm bireylere “artık büyümenin ve olgunlaşmanın zamanı”nın geldiğini hatırlatır.

Eğer 20’li yaşların sonlarında veya 30’ların başında iseniz Satürn hayatınıza kabus gibi çökmüştür. İlişkilerinizde anlamsız problemler çıkar, işleriniz istediğiniz gibi gitmez, arkadaşlıklarınızda tamam mı devam mı kararı vermek zorunda kalırsınız, kariyerinizi-işinizi sorgularsınız ve tüm bunlar bir kaos’a yol açar. En sonunda mantığınızı ve akli dengenizi sorgularsınız. Tabii bu arada not düşmek gerekir ki baba ve otorite figürlerini temsilen özellikle kadınların hayatındaki erkeklerle olan ilişkileri, babaları ile olan ilişkileri de özenle inceleme gerektirecektir.

Merak etmeyin, yalnız değilsiniz! Sadece Satürn:) Biraz ders verip gidecek!

20’lerin ortalarına doğru yaşanan uzatılmış ergenlik döneminin bitişidir Satürn döngüsü. Artık bir yetişkin olarak kendi hayatının kararlarını ele almalı, maddi-manevi özgürlüğünü ilan etmeli ya da düzenini gözden geçirmeli, çocukken kabul edilebilecek ancak hükmünü doldurmuş her şey hayatımızdan gitmeli.. Yani Satürn gelip son kez göbek kordonunuzu kesiyor. İşte Satürn Döngüsü bu!


Değişim, Dönüşüm, Olgunlaşma, Yaşlanma

“Hayır yaşlanmıyorum ben, sadece 29’dan bir yaş daha büyüğüm!” diyorsanız yanılıyorsunuz; çünkü biyolojik olarak yaşlanıyoruz. Bilinçaltınız bunu yavaş yavaş size gösteriyor. Eskisi kadar hızlı yaşama adapte olamıyorsunuz, daha çabuk yoruluyorsunuz ve geleceği düşünüyorsunuz.  30’ların başını geçtiyseniz bir düşünün 28’inizdeki siz ile bugün arasında ne gibi farklar var?

Evet, işte bembeyaz bir sayfa açıp 30’larınıza yeni bir siz olarak başlamanız için Satürn size bir fırsat tanıyor. Tüm eksiklerinizi, hatalarınızı ve hasır altı ettiklerinizi önce bir güzel önünüze seriyor. Tabii ki bunun bize sunulan şahane bir fırsat olduğunu anlamadığımız için suratımıza tokat yemişçesine “ne oluyoruz şimdi” diyoruz. Oysa yeni  bir hayat için potansiyelimizi maksimuma çıkarma fırsatımız! Ve sonunda mükafatlarımız da bizi bekliyor..


Bu Satürn Döngüsü Herkes’de aynı etkiyi mi yaratır?

Tabii ki hayır! Herkesin doğduğu an ortaya çıkan haritasında hayatının hangi alanları ile ilgili bu majör değişiklik dönemini geçireceği belirlidir. Bunu öğrenmek için haritanızı bilmeniz gerekir.

Peki bu Satürn Döngüsünü nasıl atlatırız?

Bir sonraki yazıda:)
                                                         
Güzel Günler Dileğiyle,
Astroloji Uzmanı “Ayşegül Kuyumcu Türker”

Bu blogdaki popüler yayınlar

11 Ocak Astrolojik Gündem

Dolunay, Kurt Adam, Aslan ve Kova