Yaşamın Mevsimleri… Satürn Döngüsü-2Yunan Mitolojisine göre Göklerin Tanrısı Uranos ve Toprak Ana Gaia’nın soyundan Kronos’tur SatürnUranos, evrenin tek hakimi kalabilmek için Gaia’nın doğurduğu tüm çocukları çıkar çıkmaz Gaia'nın karnına geri tıkar.


Uranos ve Gaia'nın son oğlu olan Kronos , babası Uranos'u hadım ederek başa geçer. Ancak tabii ki bu yaptıkları yanına kalmayacaktır. Gaia, onun da kendi oğlu tarafından devrileceğini uyarır. Kronos kendi hakimiyetini korumak için çocuklarını yutar. Ve Zeus doğduğunda, bebek yerine Kronos’a  taşla dolu bir kundak verirler. Kronos’ta bunu yutar, Zeus kurtulur ve hakimiyeti devralır.

Tabii ki bu zalim mitolojik hikayenin bir başka yönü daha var. Kronos’un döneminde Altın Çağ’ın yaşanmış olması, herkesin kurallara uyduğu, kanunlara gerek kalmadan refah içinde yaşadıkları ve Kronos’un bu sebeple herkesi ödüllendirdiği de söylenir.

Kendi hayatımızın hakimiyetini ele geçirmek için savaştığımız bu “Satürn Döngüsü” olayına geri dönersek, bu mitolojik hikayeden birkaç ders çıkarabiliriz. Kendi hayatımızın dizginlerini kendi ellerimize almanın vakti gelmiştir. Bazı olaylar “kadersel”dir, çocuklarınızı yutsanız da- doğdukları yere geri tıksanız da evrenin tek hakimi olarak kalamayabilirsiniz. Sınavlarınızı en iyi şekilde verdiğinizde sonunda mutlaka mükafatlar, ödüller olacaktır.

Satürn yani Kronos bize bu yaşımızda bu “Satürn Döngüsü”nü nasıl atlatacağımız konusunda aslında birkaç ipucu veriyor. Öncelikle kendi hayatımıza bir dönüp bakmamız gerek! Hayatı akışına bırakırsanız, yaşadığınız onca yorucu olayın ne işe yaraması gerektiğini kaçırabilir, yepyeni bir sayfa açmak için sınavlarınızı verememiş olabilirsiniz. Tabii ki doğum haritanızı biliyorsanız hayatınızın hangi alanında bu zorlukları yaşadığınızı daha kolay bilirsiniz. (Çünkü bazı olaylar sadece diğerleri tetiklediği için başınıza geliyor olabilir.:( )

Dönüp bakalım kendimize acaba son birkaç senedir hangi konular temcit pilavı gibi dönüp dönüp önümüze geliyor ve bir türlü bunları aşamıyormuşuz gibi hissediyoruz. Her seferinde aynı problemleri aynı şekilde mi çözmeye çalışıyoruz? Bu konuda kendimizi nerelerde kısıtlanmış ya da engellenmiş hissediyoruz? Belki de olamayacak bir iş için uğraş veriyoruz, acaba kabullenmediğimiz neler var? Bu konudaki korkularımız neler?

“Sanki sınavdayım öff” diye nelere isyan ediyorsunuz? (Ör. Hep böyle tipler mi bulacak beni? Hangi işe girsem hep aynı, 2 senede kaç iş değiştirebilirim? Baba olduk, dede olduk hala aynı tas aynı hamam, bu hayat böyle mi geçecek (58-60 yaş döngüsü)? Acaba ben öğretmen mi olsaydım… gibi)

Peki “siz” tek başınıza, bu yaşınızda neleri yapmış- başarmış-aşmış olmayı istiyorsunuz?

Bu soruları sıklıkla kendinize sorarak, cevaplarını uzun uzun düşünerek bir yol planı çıkardığınızda zamanla kendi içinizde özgürleştiğinizi göreceksiniz. Önemli olan yılmadan, azimle, istikrarla ve isteyerek hayatınızın sorumluluğunu ellerinize almanız.

İnancınızı yitirmeden, olumsuzlukların tuzağına düşmeden, kendinizi kısıtlamadan “en temiz sayfayı”açabileceğiz bir Satürn Döngüsü diliyorum.         

Güzel Günler Dileğiyle,

Astroloji Uzmanı “Ayşegül Kuyumcu Türker”

Bu blogdaki popüler yayınlar

Her 29 Yılda bir hayatımız bir tepe taklak olur! Peki niye?

11 Ocak Astrolojik Gündem

Dolunay, Kurt Adam, Aslan ve Kova