Duygularımız, Sezgilerimiz, Ay ve Akrep


Klasik astroloji yazılarında okuyoruz “Ay Akrep Burcunda ilerliyor.. Merkür Teraziye girdi.. vb” peki bu gezegenlerin bir burçta ilerliyor olması ne demek? Ve bizi nasıl etkiliyor?“Astroloji”nin tanımına bakarsak gök cisimlerinin insan hayatı ve karakteri üzerindeki etkilerini araştırır ve gelecekte ne gibi etkilerin o kişileri beklediğini aktarır diyebiliriz. “Burç”lar yani “takımyıldızları” gökyüzünde bir grup halinde bulunan sabit yıldızlardır.

Bilim insanları bu sabit yıldız gruplarının ve gezegenlerin insanlar ve doğa üzerindeki etkilerini M.Ö. 5000 yıllarından bu yana incelemektedir. İşte astroloji de astronomi biliminin sağladığı verileri matematiksel hesaplamalar ile günümüze getirip anlamlandırır.

Yüzyıllardır görülmüş ki, gezegenler bu sabit yıldız kümelerinden geçerken insanlara farklı etkileri olmakta. Aslında “burç”umuz olarak bildiğimiz “Güneş Burcu” da bu şekilde belirlenmektedir. Doğduğumuz anda güneş hangi sabit yıldız takımının “burcun” seyrinde ise o bizim güneş burcumuz olur. Zaman içerisinde bizi en çok etkileyen gezegen güneş olduğu için de “burcumuz” olarak “güneş burcu” yerleşip kalmıştır.

Gezegenler ve Burç Seyirleri

Güneş ile birlikte tüm gezegenler hayatımızı farklı bir şekilde etkilemektedir. Örneğin Merkür tüm zihinsel aktivitelerimiz ve iletişim ile ilgili bize bilgi verirken Mars fiziksel ve ruhsal gücümüz, savaşma azmimiz ile ilgili bilgi verir. Bu yönlerimizi hayatımızda nasıl kullanacağımızı belirten ise gezegenlerin takım yıldızlarındaki pozisyonlarıdır. *

Ay ve İnsan

“Yeni Ay”, “Mavi Ay”, “Dolunay”, “Ay Tutulması” bugüne kadar insanlığın incelediği, günlük hayatına fiziksel olarak ne gibi etkiler getirdiği araştırılan gök olaylarıdır. Ay, Güneşten sonra, insanlığı en fark edilir şekilde etkileyen gök cismidir. Geceleri güneşin ışığını bize yansıtarak bizi aydınlatan bu gök cismi, insanların da duygularını yansıtır. Bilinçaltımızı aydınlatır. İçgüdülerimizi yönetir. Kadınlar ve ay, sembolik olarak bir’dir. Anne şefkatini, duygularımız ve duygusal ihtiyaçlarımızı, merhameti bize ay yansıtır. Bunun yanında kadınların doğurganlığı astrolojik olarak ay ile ilintili olduğu gibi ayın yörüngesini tamamladığı süreç ile kadınlığın sembolü adet siklüsü de aynı süreçte tamamlanır.

Ay

Ay, yaklaşık 2,5 günde bir burç değiştirir. Doğum haritamızda ayın hangi burçta bulunduğu bizim duygusal ihtiyaçlarımız, duygusal eğilimlerimiz, iç güdüsel yapımız, bilinçaltımız, anaçlığımız hakkında bilgi verdiği gibi her gün ay’ın bulunduğu burca göre de etkileniriz. Çünkü ay, duygularımızı birebir etkilemektedir.

Ay’ın Akrep’te Olması

Akrep burcu, duygusal derinliği, güçlü sezgileri, kıskançlığı, hırsı, kuşkuyu beraberinde getirir. Akrep burcunda hiç bir şey yüzeysel değildir. Duygularımızı temsil eden Ay,  Akrep burcunda iken kendimizi daha tutkulu, daha duygusal, daha kuşkucu hissedebiliriz.  Bugünlerde her şey biraz daha ciddidir. Ay’ın Akrep burcunda olduğu günler kesinlikle laylaylom günler değildir. Aklımızda para, yaşam, ölüm, miras, cinsellik vardır. Kendi doğum haritamızda ay’ımız hangi burçta olursa olsun, akrep burcunun getirdiği karanlık temaları ay bu burçta seyrindeyken hissederiz.

Bugün de o günlerden biri. O yüzden daha yumuşak adımlar atmanızı, hırslarınıza ve ani çıkışlarınıza dikkat etmenizi öneririm. (Kasvet sadece kar ve pazartesiden gelmiyorJ)

Sevgiler,

 Astroloji Uzmanı “Ayşegül Kuyumcu Türker”


  
*Meraklıları için özel not: Modern batı astrolojisinde Dünya Merkez alındığı için, Dünya dışında Güneş Sisteminde bulunan tüm gezegenler kullanılmaktadır. Gezegenler ile birlikte en az gezegenler kadar insanlığı etkilediği düşünülen Güneş tek yıldız olarak, Ay tek uydu olarak gezegen gibi hesaplamalarda kullanılır. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dolunay, Kurt Adam, Aslan ve Kova

Her 29 Yılda bir hayatımız bir tepe taklak olur! Peki niye?

11 Ocak Astrolojik Gündem