Koç Burcu /Yükselen Koç Burcu Olmak Ne Demektir?

Koç Burcu Olmak! Koç Burcu zamanı ,her yıl yaklaşık 20-21-22 Mart, başlar  ve güneşin 30 derecelik seyri ardından 20 Nisan civarında biter. 

Koç burcu güneşin ziyaret ettiği 12 yıldız takımının birincisidir. Zodyak’ı başlattığı gibi Kuzey Yarımkürede ilkbaharın da başlangıcıdır. Kara kış günleri geride kaldığında içimizde canlanan çocuksu bahar coşkusu “Koç Ruhu”nu belki de en iyi anlatan tanımdır.

Güneş, Zodyak’ta ilerledikçe ruhun olgunlaşma evrelerini de ziyaret etmiş olur. Yani bu bakış açısıyla da Koç burcu bir bebektir. Saf, iç güdüsel, taze enerjiyi buradan da alırız. Bebekleri düşünün, dolambaçlı hiç bir şey yoktur hayatlarında! Direkt, istediklerini anlatmaya çalışır, ona yönelirler. İşte koç burcu insanı da hayata bu bakış açısıyla bakar. Direkt, net, enerjik, iç güdüsel, harekete geçen!

Koç burcu insanı sabırsızdır ve yerinde duramaz! Devamlı yeni birşeyler ile uğraşmak, yeni birşeyler başlatmak ister. Eğer haritasında onu derleyip toparlayacak etkiler yoksa maymun iştahlı olma tehlikesi altındadır.

Koç burcunun astrolojik olarak yöneticisi Roma Mitolojisinde Savaş Tanrısı olarak geçen Mars’tır. Kırmızı görüntüsü ile Mars gezegeni tam bir ateş topunu çağrıştırır. Tabii ki “Ateş” Elementi burçlarından “Öncü Nitelik”te “Koç” burcuna da böyle bir yönetici yakışır:)
Ayrıca Mars’ın sembol’ü olan ok ve dairenin eril enerjiyi sembolize etmesi de tesadüf değil. Koç burcu maskülen bir burçtur. 

Diğer burçlara nazaran iç enerjisi daha yüksek olan koç burçları doğum haritalarından Mars gezegeninin iyi bir pozisyonda bulunması durumunda içsel motivasyonu oldukça güçlü kişiler olurlar:) Spor yapmak, spontane hareket etmek, “hadi” demek onlar için vazgeçilmez hatta en doğal şeydir!

Koç burçları için önemli notlar:

Koç burcu sembolü bir koç’un kafası ve boynuzlarını andırmaktadır. Aslında tüm burçların sembolleri bize nasıl bir doğa ile karşı karşıya olduğumuz hakkında bilgi verir. Koç’ta baş ve boynuz, yani insanda baş, yüz, kulak ve burun temsil edilmektedir. Eğer koç burcu veya yükselen koç iseniz bu noktalarda sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Bahsettiğimiz gibi hem öncü, lider hem de ateş grubu olan koç burcu maskülen bir yapıya sahiptir. Bu hem kafalarına koyduklarını yapmakta hem de istediklerini almak için savaşmakta işlerine yarar. Ancak bu savaşçı ruh olumsuz durumlarda kavgacı, çabucak tahrik olan/gaza gelen bir yapı gösterebilir. Öfkeleri doğum haritalarında başka bir gösterge yok ise ani ve geçicidir.

Maceracı ve risk almayı seven yönleri ile başları sık sık derde girebilir. Kontrollü olmakta fayda vardır.

Tabii ki bir ateş grubu burcu mensubu olarak koç burçlarına kıpkırmızı "yakut" ve en net değerli  taş olan "pırlanta"nın iyi geldiği, kırmızı gördüklerinde harekete geçirici etki aldıklarını da eklememiz gerek.

Yükselen Burç Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Hayata merhaba dediğimiz, o ilk nefesimizi aldığımız an "ilk ve tek" an'dır! Bir daha aynı anı ne yaşamamız mümkün ne de gökyüzünün aynı şekli alması... Güneş nasıl her yeni güne ufuktan doğuyorsa, yükselen burcumuz da doğduğumuz an'da ufukta doğan takım yıldızıdır.

Her birey ilk "Merhaba" dediği an'da etrafındaki kişilerde bir imaj bırakır. Dünyaya "Merhaba!" dediğimiz an da bize Yükselen Burcumuzu belirleyerek imajımızın ipuçlarını verir. Tipimiz, tavrımız, halimiz, sokakta yürürken insanların bizim hakkımızda edindiği fikir yükselen burcumuz ile tanımlanır. Bundan daha önemlisi ise haritanın diğer tüm öğelerinin yükselen burca göre yerleşmesidir.


Yükselen Koç Olmak!

"Yükselen Koç" un mottosu "yapmak"tır. Düşünmekten çok yapmaya odaklı olan Yükselen Koç'lar genelde plan yapmak yerine istediğini görür ve harekete geçer. 

Bir çocuğun enerjisi kadar çok, ataklığı kadar hızlı, dikkati çarçabuk dağılandır yükselen koç. "Çabuk" ve "Hadi" kelimeleri ağızlarından neredeyse hiç düşmez! Atletik vücut yapıları ile öne doğru yürüyen, genelde dik duruşları ile atak yapılarını ortaya koyar ve kilo almaya çok meğilli değildirler. Yüzleri (ve dudakları da) de vücutları gibi ince uzun yapıya sahiptir. Kemikler belirgin, alın geniş olabilir.

Yükselen Koç, erkek-kadın ayırd etmeksizin maskülen, mücadeleci bir yapı getirir. İç güdüsel hareketleri ve sabırsızlığı hayatı boyunca onu zorlayan faktörler olabilir.

*Tüm yazılarımda belirtmeye çalıştığım gibi herhangi bir burcun üyesi olmak ( güneş burcunun koç burcu olması gibi) o burcun tüm özelliklerini tüm hayatımızda kullanıyoruz anlamına gelmez! Astrolojik olarak hayatımızda bizi etkileyen yüzlerce etki, bir çok gezegen, tüm burçlardan birer parça etki vardır. Hatta güneş burcunuz veya yükselen burcunuzun sizin karakterinizi veya duruşunuzu hiç yansıtamadığını düşünüyor olabilirsiniz. Bu durumda haritanızın sentezi alındığında mutlaka farklı burçların daha fazla etkisi altında olduğunuz ortaya çıkacaktır.


Sevgiler, 

Astroloji Uzmanı “Ayşegül Kuyumcu Türker”

Bu blogdaki popüler yayınlar

Her 29 Yılda bir hayatımız bir tepe taklak olur! Peki niye?

11 Ocak Astrolojik Gündem

Dolunay, Kurt Adam, Aslan ve Kova