2013 ve Tutulmalar


Tutulma denildiğinde ülkemizde genel kanı,  bir doğal afet olma ihtimalidir. Bütünsel (holistik) bilincimize yazılı olan bu görüş, binlerce yıldır temel enerji kaynağımız olan güneşi içeren korkutucu bir doğa olayının insanlık üzerindeki tedirginlik yaratan etkisinden ibarettir. Tabii ki Güneş ve Ay insanlığın enerji kaynağı olarak en büyük öneme sahip gezegenlerdir. Ancak deprem ile tutulmalar arasında istatistiki bir bağlantısı henüz ispat edilememiştir. Ancak kadim astrologların bize bıraktıkları bilgiler ile bugün tutulmaların hangi burçlarda, hangi gezegenler ile etkileşimde olduğu dikkate alınarak bazı öngörülerde bulunabiliyoruz. 

Şüphesiz bu yılın herkesi etkileyecek gökyüzü olayları olan Uranüs-Pluto, Satürn-Pluto/Neptün ve Jüpiter- Satürn/Neptün/Pluto gezegen etkileşimlerinin yanında Ay ve Güneş Tutulmaları da yerini almakta. 

2013 Tutulmaları

2013 yılında 3 Ay Tutulması, 2 Güneş Tutulması yaşayacağız. 25 Nisan 2013'te 5 derece Akrep'te yer alan Parçalı Ay Tutulması ile başlayacak olan Tutulma Mevsimi, 10 Mayıs 19 derece Boğa'da Halkalı Güneş Tutulması ve ardından 25 Mayıs 4 derece yay Penumbral Ay Tutulması ile devam edecek. Sonrasında 19 Ekim'e kadar ara verecek olan 2013'teki tutulmaların sonuncusu 3 Kasım'da 11 derece Akrep'te Hybrid Güneş tutulması ile sonlanacak. 

25 Nisan 2013 Ay Tutulması


25 Nisan'da Dolunay'ı takiben yaklaşık 4 saat sürecek Parçalı Ay Tutulması, 5 derece Akrep'te gerçekleşecek. Dolunay evrelerinde insanlar egoları ve duyguları arasında çekiştirilmiş hisseder. Bu sebeple dolunay günlerini daha gergin ve duygusal anlamda çalkantılı günler olarak hissederiz. Ay Tutulmaları ise duygularımızın ön plana çıkmasını sağlar. 

Akrep burcunda gerçekleşecek bir Ay Tutulması sezgilerimizi, duygularımızı, uzun zamandır gizliden gizliye hissettiğimiz şeylerin ortaya çıkmasını tetikler. Görünmeyen, yer altında kalan olayların gün yüzüne çıkması bizleri huzursuz edebilir. Ancak Satürn ve Mars'ın bu tutulmaya olan etkisi ile uzun soluklu kararlar almamız, bağlanmamız, terk etmemiz, uğruna savaşmamız gereken konular kendiliğinden gündeme gelecektir. 

Kararlılık ve yaşanılanlardan ders alma bu tutulmanın en önemli mesajı olarak değerlendirilebilir. Hayatımızda özellikle ilişkiler, değerler, sahip olduklarımız ve finansal konularda bırakmamız gereken veya değiştirmemiz ve ileriye dönük harekete geçmemiz gereken alanları tanımlar.


Nisan yorumlarından sizi nasıl etkilediğini okuyabilirsiniz...

10 Mayıs 2013 Güneş Tutulması


Çok yakında...Bu blogdaki popüler yayınlar

Her 29 Yılda bir hayatımız bir tepe taklak olur! Peki niye?

Dolunay, Kurt Adam, Aslan ve Kova

11 Ocak Astrolojik Gündem