Bir devir kapanıyor, Uranüs Boğa Burcuna Geçiyor!Özgürlük, inovasyon, isyan, reform, teknoloji ve orjinallik sembolü Uranüs gezegeni 15 Mayıs 2018'de Boğa Burcuna geçiyor. 84 yılda bir aynı burcu ancak ziyaret edebilen ve 7-8 yıl bir burçta kalan Uranüs en son 1934-1942 arasında Boğa Burcunda seyretmişti.

"Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir"

Sevgili Boğa'lar bu cümleden ne kadar keyif alırsınız? Dokunduğu her noktada özgürleşmeyi, aydınlanmayı, değişimi, heyecanı, reformu tetikleyen Uranüs'e direnmek çok da kolay değildir. Beklenmedik bir anda karşınıza çıkan fırsatlar ile kendinizi bile şoka sokacak kararlar almanızı sağlayabilir. Tabii ki geleneksel ve tutunduklarına daha da sıkı tutunmayı seven Boğa Burcunun doğasına neredeyse tam zıt olan bu enerji kendi içinde çelişkiler ve zorluklarla gelecektir. Ancak bu bir günlük değil 2026'ya kadar uzayan bir değişim süreci.

Koç Burcunda seyrettiği 7 yıl boyunca bireysel özgürlüğün, aydınlanmanın, farkındalığın yükselmesi için süprizler, isyanlar, heyecanlar, bağımsızlık alevleri ile yandık tutuştuk. Gerek "Arap Baharı" gibi toplumsal olaylar; gerek youtube, instagram gibi sosyal medya fenomeni olarak günümüze gelen kendimizi ifade etme özgürlüğü ve bunun ihtiyacı Koç Burcu ve Uranüs'ün muhteşem kombinasyonu ile vücut buldu. Boğa Burcunun sembolize ettiği şeyler ise elimizdekileri tutmak ve güvende olmak iken bakalım bu özgürlük, orjinallik, bağımsızlık halleri nasıl karşımıza çıkacak?

Gelecek Ne Getirecek? 

Aydınlanma, teknoloji, inovasyon, uzay, elektrik, reform derken Uranüs'ün yenileyici ve bugüne kadar aklımıza hiç gelmeyen icatlarla tanıştırma potansiyelini anlatmaya çalışıyoruz aslında. Artık işe yaramayan, zamanını doldurmuş ne varsa Boğa Burcunun temsil ettiği, hepsinin  hayatımızdan bir günde silinmesine hazırlıklı olun! Peki bunlar ne olabilir?

Boğa Burcunun bahar burcu olduğunu hatırlayarak başlamak gerek. Doğa, tarım, besin, toprak, zevkler, 5 duyuya hitap eden hazlar, para, ekonomi, istikrar, pratik dünya, materyalizm, tutuculuk, inatçılık, güven ihtiyacı, estetik, güzellik, sanat Boğa Burcunun sembolize ettiği alanlar diyebiliriz. Dünyevi, pratik hayatımızı düzene sokmak, yönetmek ve sürekliliğini sağlamak bir nevi Boğa Burcunun iyi çalışma sistemi. Bir diğer yandan Boğa'dan bahsediyoruz; yeme-içme, rahatlama, keyif yapma da var işin içinde. Ama tabii kırmızıyı göstermeyin mazallah tersiyle tanışmak istemezsiniz. Zira kendi fikrinden, işinden, yaptığından farklı birşey yapmasını istemek hayal gibi bir şey--di. İşte tam da burada heyecan başlıyor. Uranüs bu 1942'den bu yana "sabit" bildiklerimizi değiştirmeye ve beklenmedik bir hızda farklılaştırmaya geliyor.

Doğa, Toprak, Tarım, Besin

Bir Toprak Burcu olan Boğa, tarım, besin ve doğanın sembolü iken Uranüs'ün etkisi ile neler olacağını kestirmek gerçekten oldukça zor. Ama şu bir gerçek ki, artık bildiğimiz şekli ile traktör ile tarla sürmek, nadasa bırakmak gibi terimler hayatımızda yer almayacaktır. Teknolojinin tüm kolaylıklarını kullanarak daha sağlıklı, daha üretken, daha verimli topraklar, tarım ve besin kaynakları yaratmak için bakalım insanoğlunun elinden neler gelecek?

Para, Ekonomi, Güç, Stabilite

Eğer seçim öncesi bir kriz eşiğinde olduğumuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tabii ki ülkemiz için "ekstra" seçim öncesi ekonomisi kriz destekleri var ancak global bir ekonomik deprem dönemine giriyoruz. Bu bir felaket tellallığı değil! Ancak önümüzdeki yıllarda neredeyse bir asıra yakın bir süre geçerli olacak bir ekonomik sistem için bildiğimiz sistemler sallanacak. Herkesin öngörüsü bitcoin gibi kripto paranın normal para yerini alması çünkü şu anda elimizde bu var. Ama "Uranüs?!*"ten bahsediyoruz! Hani şok eden, inovatif, süprizlerle dolu, beklenmedik olayların temsilcisi Uranüs! Benim görüşüm elbet daha teknolojik bir para/takas/değer sistemine geçiş yapacağımız ama bu bitcoin olmayabilir. Şu anda hayal gücümüzün yetmediği bir tekno-ekonomik bir gelişme de olabilir.

Bir diğer yandan bireysel ekonomik düzlemde ne kadar ayağımızı sağlam basmak istesek de içimizdeki isyankar ya da özgür ruh o kadar dışarı çıkma isteği ile maddi açıdan risk almaya meyilli olacak. Eski tip 8:00-17:00 işlerden para kazanmanın sonu geliyor gibi. Bir yandan bir anda para kazanmak mümkün iken ani kayıplar da söz konusu olabilir. Dengesiz, bol süprizli ekonomik bir dönem olacak. Hepimiz için...

Güven, Pratik Dünya, Materyalizm

Hayatta nelere sahip olmayı seviyorsunuz? Para? Kıyafet? Mücevher? Ailenizden manevi değeri olan birşeyler? Arsa? Emlak? Sanatsal objeler? Ya da soruyu şöyle tekrar sorayım: Hayatta nelere sahip olmak kendinizi güvende hissettiriyor? Evinizin sahibi misiniz? Peki siz seyahate gittiğinizde evinizi kiralamayı düşünür müsünüz? Mücevherlerinizi kiralar mısınız? Ya da evlenirken gelinliğinizi/damatlığınızı kiralamayı düşünür müsünüz? Hiç biri mi? O zaman hazır olun! Çünkü pratik dünyada kendinizi güvende hissetmenizi sağlayan şeyler ile ilgili fikirleriniz kısa sürede değişebilir. Bilginizin karşılığını para yerine bir başka bilgi olarak alabilirsiniz. Aynı arabayı paylaşabilir; hiç görmediğiniz kişilerin sahip olduklarını online/teknolojik bir şekilde paylaşabilirsiniz ya da sizin varlıklarınızı paylaşabilirler. Ve ileride dönüp baktığınızda bu kendinizi adeta güvensiz ve çıplak hissettiğiniz süreci "sahip olmaktan ve ait olmaktan özgürleşmek" olarak adlandırabilirsiniz.

Sanat, Haz, Keyif

Resim, tiyatro, müzik, şiir, dans, sinema derken beş duyumuza hitap eden naif şeylerin Sanat olarak hayatımızda var olmasına çok alıştık değil mi? Peki dijital sanatlar konusunda ne düşünüyorsunuz? Ya da sanatın dijital yayılması? Neler olabilir sizce? Hayalgücünüz nelere yetiyor? Peki sizce geleneksel olmayan, özgür, şaşırtıcı, aydınlatıcı bir sanat akımı nasıl bir şey olabilir? İşte hep beraber izleyip göreceğiz! Bakalım bizleri neler bekliyor...

Boğa Burcunun derinlerinde var olan tutunma ihtiyacı, o sabit inadıyla Uranüs'ün çekişmesi kolay olmayacak tabii ki ama Uranüs'ün dokunduğu yeri olduğu gibi bıraktığı şimdiye kadar hiç görülmedi. O yüzden hayatınızda yeniliklere hazır ve süprizlere açık olun! Harika bir Uranüs-Boğa dönemi olması dileğiyle...

Ayşegül Kuyumcu Türker
14.05.2018Bu blogdaki popüler yayınlar

Her 29 Yılda bir hayatımız bir tepe taklak olur! Peki niye?

11 Ocak Astrolojik Gündem

Dolunay, Kurt Adam, Aslan ve Kova